Kraví hora a hlubinné úložiště

Vytvořeno: pondělí 15. duben 2019

Již několik let se vede debata o lokalitě Kraví hora pro možnou budoucí výstavbu hlubinného úložiště vyhořelého jaderného odpadu. Týká se obcí Bukov, Milasín, Sejřek, Střítež, Věžná, Olší, Drahonín a Moravecké Pavlovice. K lokalitě Kraví hora by nově měly patřit i obce Dolní Rožínka, Rodkov a Rožná.

Ředitel státního podniku Diamo Tomáš Rychtařík se v lednovém vydání firemního měsíčníku vyjádřil v tom smyslu, že jsou vytipovány 4 vhodné lokality pro hlubinné úložiště, mezi které patří Kraví hora na o.z. GEAM. Zároveň ale kolují informace, že vybíraných lokalit by mělo být oficiálně 5 a že lokalita Kraví hora nesplňuje podmínky pro umístění jaderného úložiště. Mluvčí SÚRAO (Správa úložišť radioaktivních odpadů) Lucie Steinerová pro Třebíčský deník tyto informace nepotvrdila, protože seznam vybraných lokalit ještě nebyl schválený radou. (zdroj: https://trebicsky.denik.cz/z-regionu/kravi-hora-je-zrejme-jednou-vybranych-lokalit-pro-uloziste-20190125.html)

Seznam navržených lokalit projednala Rada SÚRAO na konci ledna a odmítla rozhodnout o užším výběru lokalit kvůli nedostatku podkladů a konkrétních terénních informací. Své rozhodnutí odložila nejméně o rok. Ve druhé polovině února odvolala ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ředitele SÚRAO Jiřího Slováka a ve funkci ho nahradil Jan Prachař, bývalý ředitel SÚRAO v letech 2011 - 2014. Jak dotčené obce, tak i odpůrci výstavby hlubinného úložiště od nového ředitele SÚRAO očekávají zlepšení vzájemné komunikace a jasné stanovení postupu geologického průzkumu a výběru konkrétních lokalit.

K výběru lokality Kraví hora se vyjádřila i Dana Drábová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, která kritizuje komunikaci SÚRAO s občany i samotný postup výběru vhodných lokalit. Pro web euro.cz se vyjádřila, že lokalita Kraví hora je pro umístění hlubinného úložiště nevhodná z důvodu geologických zlomů a narušení hornin hlubinnou těžbou uranu u obcí Rožná a Dolní Rožínka. (zdroj: https://www.euro.cz/byznys/kravi-hora-je-nevhodna-drabova-kritizuje-vyber-lokality-pro-jaderne-uloziste-1447213)

AKTUALIZACE *18. 6. 2019 schválila Rada správy úložišť radioaktivního odpadu zúžení vytipovaných lokalit pro hlubinné úložiště na čtyři - Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku a Březový potok na Klatovsku. Lokalita Kraví hora z důvodu narušeného geologického podloží nevyhověla požadavkům.